értelmezőszótár.hu

Tudományos és Köznyelvi Szavak Magyar Értelmező Szótára

SzóJelentés
apátia
latin
közöny, közönyösség, az érzelmek hiánya
apátság
Eredetileg az apát (Ld. ott) vezette kolostor. Később világi papok is nyertek apátságot.
abbatia territorialis
latin
Területi apátság
apátia (görög)
Egykedvűség, eltompulás, (el)tompultság, érzéketlenség, fásultság, közömbösség, közöny, levertség, nemtörődömség, részvétlenség, tespedés, érdeklődés hiánya, ernyedt közöny, nyomott kedély, érdektelen és érzéketlen állapot. "Anyja halála után súlyos apátiába esett. A jó hír végre kizökkentette apátiájából".
apathia (görög)
Apátia: kóros közöny(össég), az érzelmi ingerelhetőség fogyatékossága.
kávalapát
Máramaroson félkörű kávára középen és keresztbe erősített ékalakú lapát, amivel a halász az apró köveket bolygatja, hogy az apró halat a csáklyahálóba beriassza.
lapát
Homorú lapát, mely evezésre és vízkihányásra is szolgál a Velencei-tavon (halászat)
sütőlapát
A megkelt, sütésre alkalmas kenyértésztát erre tették, hogy segítségével "bevessék" a kemencébe. Hosszú nyele van, hogy mélyen be tudjanak nyúlni mind a bevetéskor, mind a kenyér kivételekor.
ásólapát
Szerszám: ásó és lapát kombinációja egyben.
dal
Evező lapát.
abate (olasz)
Abbé, apát (katolikus egyház)
abbate (olasz)
Abbé, apát (katolikus egyház)
alapító levél
Okirat, mellyel egy személy közcélokra, ezek működtetésére pénzösszeget vagy járulékot biztosít. Ilyen volt pl. Szent Istváné, aki a Pannonhalmi apátságnak adott.
toll
Komáromban az evező lapátrésze. Ld. dal.
Sárga lapátgomba
Spathularia flavida (növény)
sárga lapátgomba
Spathularia flavida (gomba)
apát (latin-arámi = "atya")
Eredetileg remetéket neveztek így. Egyes katolikus kolostoroknak, az apátságoknak az elöljárója (főleg a bencéseknél (Ld. ott)). Jogköre és hatalma püspökéhez áll közel. "Különb volt, mint nyolcvan apátúr, szentebb úr nem vala itten. " (Ady: Dózsa György lakomáján). Később címzetes papi rang is volt: Martinovics apát pl. sose volt kolostori elöljáró.
prépost
A premontrei kanonokrend önálló vezetője, más rendek apátja.
tall
Szegeden az evező lapátja, Ld. dal, toll.
vetés
Kenyértészta sütőbe, kemencébe helyezése sütőlapát révén.
letargia (görög = "elfeledkezés")
Súlyosan levert, fásult, cselekvésre képtelen lelkiállapot, ernyedtség, apátia. "Mély letargia kerítette hatalmába, enni, inni nem akart, napokig nem kelt fel az ágyból".
abbé (francia)
Apát, abbé, rendfőnök, némely szerzetesrend főnöke. (katolikus egyház)
apacsin
Régi elbnevezéssel "kormányevedző". Rúdra szegezett deszkából való nagy evezőlapát, tutajok és sajkák hajtására.
prépost (latin = "elöljáró")
Katolikus egyházmegyei elöljáró, rangban a püspök után következik. A premontreiek rendjében rendfőnök, apát.
vonóerő-fordítás
Légcsavaros repülőgépek fékezési módszere: a légcsavarlapátokat az üzemi állásszöggel ellentétes oldalra állítják.
alít
Vél, gondol, sejt. "Félelmes szűőnek (= félénk szívűnek) engem alejtátok, régi jó barátim nekem kik valátok (Apáti Ferenc: Feddő ének). XVI. sz-i irodalmunkban a XVII. századig elevenen élt.
Fürtös repcsény
Berzedt szegecs, Fürtös szegecs, Hevítő-fű, Kikapátoll repcsény (Erysimum repandum) (növény)
légcsavar
Légcsavaros repülőgép szerkezeti egysége, mely szárnyprofil-keresztmetszetű, központi agyba foglalt lapátokból áll, melyek forgás közben vonóerőt hoznak létre.
prelátus (latin = "elébe helyezett")
Katolikus főpapi cím, a pápa adományozza egyes magas méltóságoknak (püspök, apát) különleges megbízatás keretében vagy kitüntetésképp "Pápai prelátus, apostoli prelátus".
szapuly
Fából vagy lemezből készült kisebb-nagyobb öblös lapát, melyet a hajó (ladik) fenekében meggyült víz kihányására használnak. Nevezik szolnoknak is.
szelel
Huzata van, a levegőt átengedi. "Jól szelel a pipa, a kályha". Régen "szelelték a gabonát": erős szélben lapáttal a szemeket ismételten a levegőbe szórták, hogy a szél kisodorja pelyvát, töreket és szemetet.
vízimalom
Olyan malom, melynek hajtóerejét a víz szolgáltatja. A hajómalom kerekét a lapátjaiba ütköző folyóvíz sebessége hajtja. Ma Magyarországon Túristvándiban, Kapolcson és a Séd patakon láthatunk még működő vízimalmot.
haustrum pl. haustra
Zsákocskák vagy tasakok sokaságának egy eleme. Nevét a Vízikerék lapátjaihoz való elképzelt hasonlósága miatt kapta (Ld. víz húzására szolgáló gép, fr. haurio, pp. haustus felhúz, felszív)
hóhányó (cigány)
Szélhámos, széltoló, csaló. "Nagy hóhányó vagy te!". "Az a hóhányó barátod jól felültetett!". Nincs köze a hólapátolóhoz: a cigány hohano ("hazug") szóból az alvilági nyelven át jutott a köznyelvbe. Mai alakját népetimológiának köszönheti.
genealogia (görög = "az eredet tudománya")
Származástan: történeti segédtudomány. "Családfa, egy család őseinek sora mutasson ilyen apát és ilyen fiat nekem egy historicus (= történész), aki ezer esztendőre fonja is némely királynak genealógiáját"- írta Zrínyi Mátyás királyról.
panteon (görög "minden Isteneké)
Eredetileg pantheón. Olyan ókori görög vagy római templom, amelyben minden istenségnek megvan a maga oltára. Legnevezetesebb a római pantheon csodálatos kupolás épülete. Mintájára épült a párizsi panthéon a nemzet nagyjainak emlékhelyéül, ahol a legnevesebb franciák szobrát, emléktábláját és (többnyire) földi maradványát őrzik. Hasonló szerepet tölt be a londoni westminster-apátság, Budapesten a Kerepesi-temetőben van a munkásmozgalmi panteon. Átvitt értelemben is: Kék foltokkal fogok bevonulni pantheonodba, édes magyarom, ki sokszor vágtál kupán, agyaron (Kiss József: Pantheon)
boglya
A lekaszált és renden megszárított réti szénát, lucernát, lóherét felül legömbölyített kúp alakban rakják össze. Alapátmérője kb. 2 m, magassága is ekörüli. Ez a kupola alakú rakás alkalmas arra, hogy a kaszálón levágott szálastakarmány beszállítás előtt teljesen kiszáradjon. A szérűskertekben (l. ott) nagyobb boglyában tárolják a takarmányt. Hibás írásmód: "bogja"
katolikus (görög)
A keresztény vallás nyugati ága, amely a görög-keleti vallástól hosszabb viszályok után 1054-ben szakadt el véglegesen. Feje Róma püspöke, a pápa. Szertartásainak nyelve a latin, bár a legutóbbi időkben a liturgia jórészt nemzeti nyelvű lett. A papi hierarchia különféle rangjai, címe: bíboros, pátriárka, érsek, prímás, püspök, prépost, esperes, kanonok, apát, perjel,gvárdián, plébános, káplán. Hét szentséget ismer: keresztség, bérmálás, miseáldozat (vagy oltáriszentség), -gyónás, utolsó kenet, papi rend, házasság. Nagyszámú szerzetesrend tartozik hozzá. Legtöbb híve Nyugat- és Dél-Európában, valamint Latin-Amerikában él. A tulajdonképpeni vagy római katolikus egyházzal lazábban függ össze az örmény katolikus és görög-katolikus. Utóbbi a görög-keleti egyházból tért vissza.
szerzetesrendek
Szigorú alapszabályok (regula) alapján szervezett vallásos közösségek a katolikus és görögkeleti egyházakban. Tagjaik szerzetes papok, illetve apácák és laikus testvérek, nővérek. Közös életük színhelye a rendház vagy zárda, idegen szóval kolostor, klastrom vagy monostor. Egy-egy rendház elöljárója perjel, apát vagy gvárdián, zárdáké a főnöknő, régiesen fejedelemasszony. Tartományfőnökül a provinciális, az egész rend feje a generális. Jellegük szerint vannak munkálkodó, tanító, betegápoló, kolduló, vezeklő és szemlélődő rendek. A legfontosabb katolikus szerzetesrendek a bencések, ferencesek, jezsuiták; ismertebbek még az augustinusok, ciszterciek, domonkosok, kapucinusok, karmeliták, karthauziak, minoriták, pálosok, piaristák, premontreiek, trappisták. Még lovagrendek, barát, kalugyer, tonzúra, zsolozsma, csuha - vannak szerzetesei a buddhizmusnak (pl. a tibeti lámák) és a mohamedán vallásnak is (dervisek)