Köszöntöm az oldalon!

A szótár jelenleg 149 997 szócikket tartalmaz; ezek tudományos osztályainak megtekintéséhez kattintson ide.

Találatokrövidítések...

állat E főnév mai jelentése aránylag késői fejlemény. Először annyit tett: létező dolog, állag, állapot. "Az kaldeusok vélték az ő Istenüknek lenni az négy éltető állatokat: mint az eget, az tüzet, az földet és az vizet" (Szent Barlaam és Jozefát élete, XV. század). Később lényt, élőlényt jelentett: asszonyi állat vagy asszonyállat (= nő), lelkes állat (= ember) és oktalan (= értelem nélküli) állat. Az utóbbi szókapcsolatból állandósulva jutott a szó mai jelentéséhez; "szerves anyaggal táplálkozó élőlény".
állat Régi jelentésben minden, ami fennáll. "Jó állat a só" (Heltai). Jelentett még állapotot, természetet és lényeget is: "Az Isten személyében három, de állatjában egy". Később élölényt jelentett, sőt az embernél a nőt, akit "asszonyi állatnak vagy asszonyállatnak"neveztek. A valódi állatokat azelőtt baromnak, oktalan állatak nevezték.
állat (szleng) Nagyon jó (vagy sértő kifejezés valakire)
állatbiztosítás Az állatállományban előforduló károk biztosítása. Ilyen köthető állományokra, de egyedekre is (pl. állatorvosi beavatkozás esetére), állatot ért baleset vagy megbetegedés következtében fennálló kényszervágás esetére (állatorvosi).
állategészségügy Állatok egészségi állapotának megvédésére, javítására és állandósítására irányuló intézkedések, eljárások összessége. Ma az állategészségügy körébe tartozik az élelmiszerek egészségügyi felügyeletének rendszere is. Az állategészségügy jogi rendszerét az állategészségügyi igazgatás (mint egyetemi tantárgy is) tartalmazza (állatorvosi).
állategészségügyi egyezmény Országok között megkötött egyezméynek, mely élő állatok és élelmiszerek országok közötti fogalmának szabályai betartására irányul (állatorvosi).
állategészségügyi szolgálat Azon intézkedéseket végrehajtó szervezet, mely az érvényes szabályok és rendeletek betartásával az állategészségügy édekeinek megóvására és előmozdítására hoztak létre (állatorvosi).
állatelep Azonos fajú szaporodó állatok által létrehozott életközösség. Ilyen pl. a mohaállatok-, tömlős állatok telepei (állat).
állatföldrajz Az állatok területi elterjedésével és az állatok környezethez való viszonyával foglalkozó tudományág (természetföldrajz)
allati Animalis (latin)
állati (szleng) Érdekes. Nagyon jó.
állati elektromosság Élő állati szövetek azon tulajdonsága, hogy életműködésük közben elektromos áramot adnak. Ezt ún. elektromos szervek révén érik el. Ilyen szervei vannak pl. a zsibbasztó rájának.
állati meleg Az állati szervezet által termelt hő. Legalacsonyabb állati hővel a kétéltűek rendelkeznek. Ezeknél a testhőmérséklet a környezet hőmérékletével lehet egyenlő. Legmagasabb testhője a madaraknak van, ez 42 Celsius-fok.
állati olaj Állati szervekből származó olajos anyag. Ilyen anyagokat az ember használ fel változatos célőkra. Ilyen pl. a gyapjúzsír, csontolaj, tőkehal májából kivont ún. csukamájolaj (orvosi)
állati ostorosok Heterotróf protozoon egysejtűek gyűjtőneve. Nincsenek színtesteik, testük hosszúkás és 1, 2 vagy több ostorral mozognak. Némelyik állábakkal is rendelkezik (állat) .
állati szén Állati szövetek hevítéséval keletkező széntartalmú anyag, amelyet az ember gyógyszerként használt. Iyenek pl. a csontszén, mely festőanyagokat és gázokat köt meg, a szivacsból készült az ún. golyvapor, melyet jódtartalma miatt golyvás betegek kezelésére használtak (orvosi)
állatjárvány Többnyire fertőző vagy ragályos csírák okozta, egyidejűleg nagyobb számú állaton előforduló betegség, melynek jellegzetes vonása terjedés. Vannak állatról-állatra, de állatról-emberre terjedő járványo betegségek.
állatkert Különféle égövről számazó állatok tartására szolgáló speciális állattartó hely, amelynek elsődleges célja az állatoknak a bemutatása ismeretterjesztés céljára, illetve azok tanulmányozása.
állatmag Régen "magállat, állatmag" (spermatozoon) néven nevezett "magszál", azaz spermium (zoospermium, spermium)
állatmese A szerző a kor visszásságait, főképpen a gonosz hatalmasok hazug erkölcseit öltöztette az állatmesék köntösébe. A költő minden esetben közli a történetek "megfejtését", az erkölcsi tanulságot. Állatai rendszerint saját természetüknek megfelelően viselkednek, de egyben emberi tulajdonságokat, magatartásokat testesítenek meg. Állatmese szerzők: Aesopus, Phaedra, La Fontaine (irodalom)
Állatok (ország) Animalia (állat)
Állatokkal való terjedés Zoochoria (növény)
állatorvos Állatok betegségeinek megelőzésével, gyógyításával, azok tartási és tzenyésztési körülményeivel, és élelmezésre előállított termékeik (hús, tej, tojás, stb.) előállításának higiéniás körülményeivel, szállításával foglalkozik. Állatorvos doktorokat Budapesti Szent István Állatorvostudományi Egyetemen képeznek. A tanulmányi idő 5 év. Vannak speciális állatorvosok, akiket ún. posztgraduális képzés keretében képeznek ki. Ilyen speciális állatorvosok állatfajok egészségügyével (pl. sertés, juh, szarvasmarha, baromfi) vagy laboratóriumi tevékenységekkel foglalkoznak (pl. bakteriológus-immunológus) illetve élelmiszerek higiéniájával (pl. élelmiszer-higiénikus) (állatorvosi).
állatöv Ismert latin-görög nevén zodiákus: tizenként csillagképet tartalmazó égi kör, amelyen a Nap évi látszólagos pályáját befutja. Nevét onnan kapta, hogy a csillagjegyek javarészt állatokat ábrázolnak (Halak, Kos, Oroszlán, Bika, Skorpió, Rák, Bak), Bár vannak emberi alakok (Szűz, Vízöntő, Nyilas, Ikrek) sőt tárgy is (Mérleg), az állatövi jegyeknek nagy szerepet tulajdonít az -asztrológia; Ld. még horoszkóp.
allatratus 3 (latin) Megugatott.
allatratus 3 (latin) Szitkokkal illetett, gyalázott.
allatro (latin) Megugat.
allatro (latin) Szitkokkal illet, gyaláz.
állatszállítás Külön szabályok és előírások alapján lehet és szabad csak élő állatokat szállítani. Külön előírás szabályozza az élőállatok transzportját és külön a beteg illetve fertőző beteg, megint a vágóhídra és kényszervágásra szánt állatok szállítási előírásait.
állattal kapcsolatos Animalis (latin)
állattan Zoologia (állat)
állattartó Állatot fenntartásra, kedvtelésre vagy munkára tartó személy.
állattenyésztés Haszon- és kedvtelésből tartott állatok szaporításával, tenyésztésével, takarmányozásával és az állati termékek előállításával foglalkozó mezőgazdasági ágazat.
allaturus 3 (latin) Eljött, érkezett, odament, közeledett.
allaturus 3 (latin) Előhozott, odavitt, vitt, odahozott, meghozott, elhozott, hozott, odaszállított.
allaturus 3 (latin) Előteremtett, megszerzett.
allaturus 3 (latin) Eszközölt.
allaturus 3 (latin) Jelentett, hírül adott, hírül hozott, tudósított, értesült.
allaturus 3 (latin) Magával hozott, okozott, létrehozott, előidézett, vmvel (acc) vmhez (ad) hozzájárult, hozzáadott, használt, segített (aliquid alicui, ad rem)
allaturus 3 (latin) Érvelt, érvet felhozott, okot felhozott, felemlített, idézett, megokolt.
allatus 3 (latin) Eljött, érkezett, odament, közeledett.
allatus 3 (latin) Előhozott, odavitt, vitt, odahozott, meghozott, elhozott, hozott, odaszállított.
allatus 3 (latin) Előteremtett, megszerzett.
allatus 3 (latin) Eszközölt.
allatus 3 (latin) Jelentett, hírül adott, hírül hozott, tudósított, értesült.
allatus 3 (latin) Magával hozott, okozott, létrehozott, előidézett, vmvel (acc) vmhez (ad) hozzájárult, hozzáadott, használt, segített (aliquid alicui, ad rem)
allatus 3 (latin) Érvelt, érvet felhozott, okot felhozott, felemlített, idézett, megokolt.
állatvásár Élő állatokkal történő kereskedés helye, mely csak előírt helyen és módon létesíthető.